زندگی نامه آیلان ماسک

دراگون ۲ فقط یکی از ماشین‌هایی‌ست که اسپیس‌ایکس به موازات پروژه‌های دیگر، در حال توسعه‌ی آن است. یکی از اهداف بعدی شرکت به پرواز درآوردن موشک فالکون ۹ خواهد بود که به‌عنوان قوی‌ترین موشک دنیا طراحی و ساخته شده است. اسپیس‌ایکس راهی پیدا کرد تا سه موشک فالکون ۹ را با هم ترکیب کند و یک فضاپیما بسازد که ۲۷ موتور مرلین و توانایی حمل بیش‌از ۵۳ تن بار به مدار زمین. بخشی از هوشمندی طرح‌های ماسک و مولر این است که اسپیس‌ایکس می‌تواند از یک موتور در یک ترکیب و پیکره‌ی دیگر – از فالکون ۱ تا فالکون سنگین- استفاده کرده و در زمان و هزینه صرفه‌جویی کند.

مولر می‌گفت: “ما محفظه‌های احتراق، پمپ توربو، ژنراتورهای گاز، انژکتور و سوپاپ‌های اصلی را خودمان ساختیم. کنترل کامل اوضاع دست ماست. در حالی‌که بقیه از سایت‌های آزمایشی دولتی استفاده می‌کنند، ما سایت آزمایشی خودمان را داریم. ساعات کاری کارمندان و همچنین سروکله زدن با مواد و تجهیزات نصف شده است. چهار سال پیش ما می‌توانستیم سالی دو موشک بسازیم و حالا سالی بیست تا.” اسپیس‌ایکس با غرور اعلام کرد که فالکون سنگین می‌تواند تا دو برابر محموله‌ی نزدیک‌ترین رقیبش- دلتا IV سنگین (Heavy Delta IV) از شرکت بویینگ/ ULA – با یک‌‌سوم قیمت به فضا ببرد. همچنین اسپیس‌ایکس مشغول ساخت از صفر تا صد یک پایگاه فضایی است. هدف این است که با اتوماتیک کردن روند کاری لازم برای سرپا کردن موشک روی سکو، سوخت‌رسانی و پرتابش، بتوان ساعتی چند موشک از این پایگاه که در براونزویل (Brownsville)تگزاس واقع شده، به فضا بفرستند.

طبق روال سابق اسپیس‌ایکس به آزمایش ماشین‌ها و تجهیزات جدید در پرتاب‌های اصلی ادامه می‌داد درحالی‌که رقبایش جرات چنین کاری را نداشتند. اسپیس‌ایکس هرازگاهی اعلام می‌کند در حال امتحان کردن موتور و یا پایه‌های فرود جدیدش است و معتقد است که تاکید بر هر پیشرفت و ارتقا در بازار تبلیغات تجهیزات منجر به یک پرتاب جدید می‌شود. با این حال این کاملا عادی است که اسپیس‌ایکس طی یک ماموریت چندین و چند آزمایش سری هم داشته باشد. مخصوصا که ماسک همیشه به کارمندان تاکید می‌کرد مدام در حال امتحان کردن غیرممکن‌ها باشند. یکی از مدیران اجرایی سابق اسپیس‌ایکس شرایط کاری را مثل یک ماشین حرکت دائمی توصیف کرد که با ترکیبی از نارضایتی و امید بی‌نهایت کار می‌کند. این مدیر اجرایی می‌گفت: “مثل این است که او از همه بخواهد روی این ماشین کار کنند و این یعنی با یک باک بنزین از لس‌آنجلس به نیویورک بروی. آن‌ها برای یک سال روی ماشین کار خواهند کرد و تمام قسمت‌های آن‌ را کنترل می‌کنند. و بعد از یک‌سال وقتی که به سمت نیویورک حرکت می‌کنند، تمام مدیران ارشد پیش خودشان فکر می‌کنند که اگر این ماشین خیلی کارش درست باشد و شانس بیاورد، تا لاس‌وگاس می‌تواند برود. آن‌چه در نهایت رخ می‌دهد این است که ماشین به نیومکزیکو می‌رسد – دو برابر دورتر از آن‌چه آن‌ها انتظار داشتند- و ایلان هنوز عصبانی و ناراحت است. او به نسبت بقیه دو برابر بیش‌تر از کارمندانش انتظار دارد و خروجی می‌گیرد.”

یک مرحله وجود دارد که آن‌جا هیچ چیز برای ماسک کافی نیست، اصلا مهم نیست که کجا و چه چیز باشد. یک مثال برای این موضوع پرتاب دسامبر ۲۰۱۰ است که اسپیس‌ایکس کپسول دراگون را با موفقیت به مدار زمین فرستاد و برگرداند. این یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای شرکت بود و اگر نخواهیم بگوییم سال‌ها ولی کارمندان زیادی ماه‌ها بدون خستگی و استراحت روی این پروژه کار کرده بودند. لانچ در هشتم دسامبر انجام شد و اسپیس‌ایکس برای روز شانزدهم جشن کریسمس را برگزار می‌کرد. حدود نوزده دقیقه قبل از شروع جشن، ماسک از مدیران ارشد اجرایی‌اش خواست که یک جلسه با هم تشکیل بدهند. شش نفر از آن‌ها، که شامل مولر هم می‌شد، حسابی به لباس و ظاهر خود رسیده بودند و برای جشن گرفتن شروع تعطیلات و دستاورد تاریخی اسپیس‌ایکس در خصوص دراگون کاملا آماده بودند. ماسک حدود یک ساعت با آن‌ها دعوا می‌کرد چون سازه‌ی سه‌پایه برای پروژه‌ی موشک بعدی از برنامه عقب بود. بروگان می‌گفت: “همسران ‌آن‌ها کمی آن‌طرف‌تر منتظر نشسته بودند تا این سرزنش‌ها تمام بشود.”

نمونه‌های دیگری از چنین رفتاری هرازگاهی از او سر می‌زد. برای مثال ماسک گروهی از کارمندان را به‌خاطر گرفتن یک پروژه از ناسا تشویق کرد و به آن‌ها پاداش داد که شامل کمک مالی برای خرید سهام بیش‌تر می‌شد. بسیاری از کارمندان به دنبال پاداش‌های آنی و محسوس‌تری بودند و درخواست پول نقد می‌کردند. درو الدین (Drew Eldeen) یکی از مهندسین سابق می‌گفت: “او ما را به این خاطر که قدر سهام را نمی‌دانیم سرزنش می‌کرد. می‌گفت در طولانی‌مدت، این سهام خیلی بیش‌تر از هزاران دلار پول نقد ارزش پیدا می‌کند. او داد و بیداد نکرد فقط به نظر می‌آمد از ما ناامید شده. شنیدن این مساله واقعا سخت بود.”

سوال همیشگی بسیاری از کارمندان اسپیس‌ایکس این است که دقیقا کی می‌توانند پاداش بزرگ خود را به‌خاطر تمام زحمات‌شان به‌دست بیاورند. حقوق کارکنان اسپیس‌ایکس بسیار خوب است اما هیچ افزایش ناگهانی ندارد. بسیاری از آن‌ها منتظرند که اسپیس‌ایکس اقدام به عرضه‌ی عمومی سهام کند تا پول خوبی به دست بیاورند. اما موضوع اینجاست که ماسک به این زودی قصد چنین کاری را ندارد و البته این موضوع کاملا قابل درک است. وقتی هنوز یک مدل کسب‌وکار واضح و شفاف برای تشکیل یک کلونی در سیاره‌ی دیگر وجود نداشته باشد، توضیح کل پروژه‌ی مریخ برای سرمایه‌گذاران سخت می‌شود. وقتی کارمندان شنیدند که ماسک گفته عرضه‌ی عمومی سهام تا سال‌های بعد و تا وقتی پروژه‌ی ماموریت مریخ کمی مطمئن‌تر و شدنی‌تر به نظر نرسد، عملی نمی‌شود، شروع به غرغر کردند و وقتی ماسک این را فهمید یک ایمیل برای تمام کارکنان اسپیس‌ایکس فرستاد. این ایمیل پنجره‌ای فوق‌العاده به طرز فکر او راجع به این ماموریت است و نشان می‌دهد که او چقدر با مدیرعامل‌های دیگر فرق دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.