مایکروسافت استفاده از رمز ۱۲۳۴۵۶ را برای کاربران خود ممنون کرد

کمپانی مایکروسافت در وبلاگ خود اعلام کرده است که دیگر کاربران قادر به استفاده از رمز عبور ۱۲۳۴۵۶ نخواهند بود. در ادامه آمده است جت امنیت هرچه بیشتر کاربران باید کلمات عبوری حاوی عدد، کلمات بزرگ و کوچک و همچنین علامت‌های مختلف را تولید کنند.
پس از حملات زیادی که هکرها طی سالیان گذشته به حساب‌های ایمیلی داشته‌اند، مایکروسافت تصمیم گرفت تا استفاده از کلمه‌ی عبور بسیار ساده و رایجی مانند ۱۲۳۴۵۶ را از کاربران خود بگیرد.
مأموریت اصلی مایکروسافت مبارزه با هکرها و به سرقت رفتن رمز عبور حساب‌های کاربرانش است. جلوگیری استفاده از رمزهای آسان بدین معنی است که هکرها به راحتی نمی‌توانند از طریق حدس رمز عبور شما وارد حساب کاربری شما شده و از آن استفاده کنند. ردموندی‌ها در وبلاگ خود نوشته‌اند که هک نام کاربری و رمز عبور بیش از ۱۱۷ میلیون کاربر سرویس لینکدین آن‌ها را به فکر تعیین مقررات سخت‌تر انداخته است. ضمناً کارشناسان خود مایکروسافت نیز استفاده از رمز عبوری را پیشنهاد می‌کنند که حاوی عدد، حروف کوچک و بزرگ و همچنین نمادهای مختلف نظیر @ باشد.
اما چنین چیزی نمی‌تواند راه حل قطعی باشد. به همین خاطر برخی شرکت‌ها نظیر گوگل به دنبال دستیابی به راهکارهای تازه‌ای برای ورود به حساب کاربری هستند تا دیگر کاربران نیازی به وارد کردن رمز عبور نداشته باشند. این کمپانی طی برگزاری کنفرانس Google I/O 2016 اعلام کرد که در حال کار بر روی فناوری تازه‌ای به نام Trust API است که منجر به بالابردن امنیت کاربران در ورود به حساب‌های خود خواهد شد.
البته هم اکنون برخی از گوشی‌های هوشمند اندرویدی مجهز به سیستمی به نام Smart Lock یا قفل هوشمند هستند. این سیستم به کاربران امکان آن را خواهد داد تا بدون وارد کردن رمز عبور، از طریق تشخیص صدا، حرکات و یا صورت آن فرد وارد حساب کاربری خود شوند.
کمپانی گوگل می‌گوید که فناوری Trust API بسیار هوشمندتر از Smart Lock عمل می‌کند. این سیستم امنیتی در دست تولید به طور مدام در پس زمینه دستگاه شما فعال بوده و با استفاده از سنسورهای مختلف، داده‌هایی را دریافت و آن‌ها را محاسبه کرده تا گوشی شما از حالت قفل درآید. گوگل اطلاعات بیشتری را در خصوص این سیستم جدید ارائه نکرده است. باید دید که آیا مایکروسات هم در این زمینه قدم خواهد برداشت یا خیر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.